1. Jakie są możliwe niepożądane działania NLPZ związane z żołądkiem?
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, mogą w rzadkich przypadkach powodować lekkie działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym, takie jak niestrawność, zgaga, nudności, utrata apetytu, ból brzucha i biegunka.[TGA ibu template] Poważniejsze działania niepożądane obejmują wrzody, krwawienie lub uszkodzenie ściany żołądka lub jelita, ale zazwyczaj wiążą się one z przyjmowaniem NLPZ w dużych dawkach (ponad 1200 mg/dobę) przez długi czas (ponad 3 dni).[UK Medicines Reg Agency, Bjarnason J R Soc Med 2007]
Prawdopodobieństwo wystąpienia jednego z wymienionych działań niepożądanych jest znacznie wyższe, jeżeli pacjent miał w przeszłości problemy z żołądkiem – w związku z tym nie należy stosować Nurofenu, jeżeli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiło krwawienie z żołądka lub inne problemy związane z żołądkiem.
2. Czy ibuprofen powoduje problemy z żołądkiem jak inne NLPZ?
Nie wszystkie NLPZ działają tak samo. Ibuprofen powoduje mniej działań niepożądanych niż inne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jeżeli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
Wyniki badań klinicznych pokazują, że:
- ibuprofen przyjmowany w małych dawkach powoduje mniej działań niepożądanych niż inne NLPZ, w tym diklofenak, naproksen czy aspiryna. [Masso Gonzalez, Castellsague, Schiff, Henry D, Rainsford 2013]
- jeżeli przyjmuje się je w dawkach dla leków dostępnych bez recepty (OTC), ibuprofen i paracetamol charakteryzują się podobnymi wskaźnikami występowania działań niepożądanych związanych z żołądkiem.[Bjarnason J R Soc Med 2007, Castellasague 2012, Moore Pain Study 1999, Rampal 2002]
Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z żołądkiem jest większe w przypadku przyjmowania NLPZ w dużych dawkach (ponad 1200 mg/dobę) przez długi czas (ponad 3 dni).[Bjarnason J R Soc Med 2007] Jeżeli potrzebujesz długotrwałej ulgi w bólu, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
3. W jaki sposób długotrwałe stosowanie NLPZ wpływa na żołądek?*
Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, działają poprzez tymczasowe blokowanie produkcji związków chemicznych wywołujących ból, zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny uaktywniają w miejscu wystąpienia bólu okoliczne zakończenia nerwowe, które informują mózg o lokalizacji i stopniu nasilania bólu.
Prostaglandyny pomagają także chronić błonę śluzową żołądka. U niektórych osób długotrwałe blokowanie prostaglandyn może zaburzyć działanie tego mechanizmu ochronnego i umożliwić tworzenie się wrzodów żołądka.
Jeżeli przyjmujesz Nurofen zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu (przez krótki czas i w małych dawkach), produkcja prostaglandyn blokowana jest tylko tymczasowo, a prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek problemów z żołądkiem jest bardzo małe.
Jeżeli potrzebujesz długotrwałej ulgi w bólu, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
*[Beers, Grosser, Bjarnason 2013]