Niesteroidowe leki przeciwzapalne a COVID-19

Jesteśmy świadomi toczącej się dyskusji dotyczącej stosowania sterydów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w tym ibuprofenu, w celu łagodzenia objawów COVID-19. Nasi eksperci medyczni opracowali poniższą listę pytań i odpowiedzi, aby zweryfikować dostępne informacje. 

__________________________ 

1) Czego dotyczy obecna dyskusja na temat ibuprofenu i COVID19? 

Niedawno pojawiły się sprzeczne doniesienia, szczególnie w kanałach społecznościowych, wskazujące, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z pogorszeniem przebiegu infekcji COVID-19 (koronawirusa). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) wydały oświadczenia o braku istnienia rozstrzygających dowodów naukowych i danych potwierdzających te doniesienia. 

__________________________ 

2) Czy przyjmowanie ibuprofenu (Nurofen) pogorszy przebieg infekcji COVID-19? 

Na podstawie wszystkich dostępnych informacji nie ma obecnie dowodów naukowych łączących stosowanie ibuprofenu z nasileniem przebiegu infekcji COVID-19 (koronawirusem). Ibuprofen jest lekiem o ugruntowanej pozycji i dobrym profilu bezpieczeństwa, od ponad 30 lat stosowanym jako skuteczny lek przeciwbólowy (uśmierzający ból) i przeciwgorączkowy (obniżający gorączkę). 

Podobnie jak w przypadku każdego leku, przypominamy konsumentom i ich opiekunom o uważnym przeczytaniu i przestrzeganiu instrukcji podanych na opakowaniu oraz w ulotce dla pacjenta. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości należy porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia. 

 __________________________ 

3) Jeśli już biorę ibuprofen, czy powinienem przestać? 

Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące zasadności leczenia lub innych dostępnych opcji, powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. 

Ibuprofen jest lekiem powszechnie stosowanym zarówno bez przepisu lekarza jak i na receptę, w leczeniu bólu i obniżaniu gorączki. W oparciu o wszystkie dostępne informacje nie ma obecnie dowodów naukowych łączących stosowanie ibuprofenu z nasileniem przebiegu infekcji COVID-19 (koronawirusem) lub ze zwiększonym ryzykiem zarażenia się chorobą. 

 __________________________ 

 4) Czy są jakieś specjalne zalecenia dotyczące stosowanie leku u dzieci lub osób starszych? 

Podobnie jak w przypadku każdego leku, istnieją szczegółowe instrukcje dotyczące tego, kto powinien i nie powinien stosować ibuprofenu oraz sposobu jego przyjmowania. Przypominamy konsumentom i ich opiekunom o uważnym przeczytaniu i przestrzeganiu instrukcji podanych na opakowaniu oraz w ulotce dla pacjenta. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. 

__________________________ 

 5) Jakie jest stanowisko marki Nurofen w kwestii tego, czy ibuprofen powinien być stosowany w leczeniu objawów infekcji COVID-19? 

W oparciu o wszystkie dostępne informacje obecnie nie ma dowodów naukowych w żadnej populacji, które wiązałyby stosowanie ibuprofenu bez recepty z pogorszeniem przebiegu infekcji COVID-19 lub ze zwiększonym ryzykiem zarażenia się tym wirusem. Ibuprofen jest lekiem o ugruntowanej pozycji i dobrym profilu bezpieczeństwa, od ponad 30 lat stosowanym jako skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (obniżający gorączkę). 

W razie wątpliwości lub pytań dotyczących zasadności leczenia lub innych dostępnych opcji, powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.  

 __________________________ 

6) Czy przyjmowanie ibuprofenu (Nurofen) zwiększy ryzyko zarażenia COVID-19? 

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez nowy szczep koronawirusa. Wirus atakuje układ oddechowy i na podstawie obecnie dostępnych danych uważa się, że najprawdopodobniej rozprzestrzenia się drogą kropelkową (kichanie, kaszel) 

Obecnie nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między ibuprofenem lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) a zwiększonym ryzykiem zarażenia COVID  19. 

__________________________  

7) Co to jest ibuprofen? 

Ibuprofen jest składnikiem aktywnym należącym do klasy zwanej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Ta klasa leków jest zwykle stosowana w celu łagodzenia bólu i / lub zmniejszania gorączki. Ibuprofen jest uznanym i skutecznym lekiem stosowanym od ponad 30 lat przez miliardy konsumentów w ponad 90 krajach. 

W razie wątpliwości lub pytań dotyczących zasadności leczenia lub innych dostępnych opcji, powinieneś porozmawiać lekarzem lub farmaceutą.   

Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy, Ibuprofenum, 40 mg/ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Objawowe, krótkotrwałe leczenie bólu o nasileniu małym do umiarkowanego lub gorączki. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynną ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; reakcje nadwrażliwości (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) w wywiadzie powiązane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego powiązane z wcześniejszą terapią lekami z grupy NLPZ w wywiadzie; czynna lub nawracająca w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub z krwotokiem (dwa lub więcej niezależnych, potwierdzonych przypadków owrzodzenia lub krwawienia); krwawienie z naczyń-mózgowych lub z inne czynne krwawienie; ciężka niewydolność: wątroby, nerek lub serca klasa (IV wg NYHA); zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu; ostatni trymestr ciąży; ciężkie odwodnienie (wywołane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.