Breadcrumbs

Ząbkowanie u dzieci – jak radzić sobie z bólem?

Świadomość, że Twoja pociecha odczuwa silny ból to bardzo przykre uczucie. Dziecko płacze z bólu od wielu godzin? Jedyne czego w tej chwili potrzebujecie to dobry sposób na złagodzenie bólu. Każde dziecko musi przejść przez dyskomfort związany z ząbkowaniem, chociaż w niektórych przypadkach jest ono mniej bolesne niż w innych. Zęby zaczynają wyrzynać się około 6. miesiąca życia, jednak u niektórych dzieci proces ten zaczyna się nawet po ukończeniu roku. Z zasady jako pierwsze pojawiają się dolne zęby sieczne, ale oczywiście także w tej kwestii zdarzają się wyjątki.

Zwróć uwagę na pierwsze objawy, takie jak podrażnione dziąsła (dziecko może próbować je pocierać), wydzielanie większej ilości śliny niż zwykle czy też częstsze niż normalnie próby żucia przypadkowych przedmiotów. Kiedy dziecko zacznie ząbkować, warto wypróbować opisane poniżej metody, które sprawią, że cały proces będzie chociaż trochę mniej bolesny.

Gryzak

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, w okresie ząbkowania, dziecko może odczuwać wzmożoną potrzebę żucia. Gumowy gryzak, który przed użyciem włożysz na chwilę do lodówki (nie należy jednak przechowywać go w zamrażarce, ponieważ gdy będzie zbyt zimny, może mieć szkodliwy wpływ na delikatne dziąsła dziecka) to bezpieczny sposób na ukojenie bólu. Wybór łatwego w czyszczeniu gryzaka ułatwi Ci życie. Dobrze, żeby był on także ładny i kolorowy, aby odwrócić uwagę dziecka od odczuwanego bólu.

Odwracanie uwagi

Skoro już mówimy o odwracaniu uwagi, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu trochę bliżej. To dobry sposób na to, aby dziecko chociaż na chwilę przestało myśleć o bólu. Czasem wystarczy, że po prostu przytulisz swoją pociechę lub chwilę razem się pobawicie, aby nie skupiać całej uwagi na bólu. Nawet chwilowa zmiana otoczenia może być dobrym pomysłem – możecie wybrać się na wspólny spacer po parku lub po prostu przenieść się do innego pokoju (lub do łazienki na ciepłą, relaksującą kąpiel).  

Łagodzenie bólu

Jeśli Twoje dziecko odczuwa silny ból podczas ząbkowania, warto rozważyć zastosowanie środka przeciwbólowego. Nurofen dla dzieci został stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych. Przynosi on ulgę w bólu i gorączce i może być stosowany u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, które ważą więcej niż 5kg.

Żel na ząbkowanie

Specjalny żel bez cukru, który z pewnością znajdziesz w pobliskiej aptece (a nawet w niektórych supermarketach) to produkt, który może przynieść ulgę w bólu podczas ząbkowania. Jego aplikacja polega na bezpośrednim nałożeniu czystym palcem na dziąsło dziecka. Tego typu środki zawierają substancje łagodzące ból i związany z tym dyskomfort. Warto wybrać środek o działaniu antybakteryjnym, który pozwoli także zapobiec rozwojowi infekcji podrażnionych dziąseł Twojego malucha. Pamiętaj jednak, aby unikać środków, które zawierają benzokainę, która może mieć szkodliwy wpływ na zęby Twojego dziecka.

Masaż dziąseł

Delikatne pocieranie i masaż dziąseł może złagodzić ból związany z ząbkowaniem. Możesz zrobić to zarówno bezpośrednio czystym palcem, jak i nawilżoną gazą lub chusteczką.  

“Twardsze” pokarmy

Jeśli Twoje dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, zaserwuj mu schłodzone owoce i warzywa np. banana, ogórka czy marchewkę. Na pewno spodoba mu się, że może wykorzystać swoje nowe zęby na tych twardszych pokarmach. Pamiętaj jednak, aby przeżuwanie tych pokarmów odbywało się pod Twoim nadzorem ze względu na potencjalne ryzyko zadławienia.  

Od momentu, gdy pojawią się pierwsze zęby, pamiętaj o regularnym czyszczeniu ich dwa razy dziennie nawilżoną chusteczką lub gazą. Kiedy zaczną pojawiać się kolejne zęby, możesz zacząć czyścić je bardzo delikatną szczoteczką (stosując niewielką ilość pasty do zębów wielkości ziarenka ryżu). Wybierz się także ze swoim dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty, aby kontrolować zdrowy rozwój zębów malucha.

Mimo, że ząbkowanie wiąże się z dużym dyskomfortem dla Twojego dziecka, pierwsze zęby to kamień milowy w rozwoju każdego malucha! Od teraz będzie już tylko łatwiej!