Breadcrumbs

Skręcenia i nadwyrężenia u Twojego dziecka

Guzy i siniaki, rozcięcia i zadraśnięcia - wszystkie te urazy są naturalną częścią dziecięcych zabaw. W większości przypadków dziecku wystarczy plaster i dużo przytulania. Skręcenie nadgarstka lub nadwyrężenie mięśnia, z drugiej strony, może wymagać trochę dodatkowej opieki.

Czym są nadwyrężenia i skręcenia?

Nadwyrężenia i skręcenia mają miejsce, gdy dziecko zbyt mocno napnie mięsień: przykładem jest nadwyrężenie pleców spowodowane przez podnoszenie ciężkich przedmiotów. Mogą również zdarzyć się przy przewróceniu się lub upadku.

Aktywne dzieci mogą nadwyrężyć lub skręcić część ciała podczas biegania po ogrodzie, wspinania się na meble i uprawiania sportu.

Twoje dziecko mogło doznać nadwyrężenia lub skręcenia, jeżeli:

  • Skarży się na ostry, bezpośredni ból w części ciała, której dopiero co używało (np. kostka lub nadgarstek)
  • Nie jest w stanie obciążyć kontuzjowanej części ciała
  • Narzeka na ból w danej części ciała po forsownym wysiłku (np. po uprawianiu sportu)

Jaka jest różnica między nadwyrężeniami i skręceniami?

Chociaż ból może być podobny, nadwyrężenia i skręcenia to dwie różne dolegliwości, ponieważ dotyczą one dwóch różnych części organizmu.

Nadwyrężenia są spowodowanej przez uszkodzenia mięśni lub ścięgien (pasm tkanki, które łączą mięśnie z kością). Miejsca, w których pojawia się nadciągnięcie to plecy, szyja, bark i nogi.

Skręcenia, z drugiej strony, są spowodowanej przez uszkodzenia więzadeł (mocnych pasm tkanki, który trzymają kości razem). Kostki, nadgarstki i kolana to miejsca, w których łatwo pojawiają się skręcenia.

Jak złagodzić ból po skręceniu lub nadciągnięciu?

Zastosuj zasadę RICE niezwłocznie po tym, jak dziecko dozna skręcenia lub nadwyrężenia:

  • Rest (Pozwól odpocząć) - Powiedz dziecku, by nie poruszało częścią ciała, która została nadwyrężona lub nadciągnięta. Unikaj obciążania kontuzjowanej części ciała.
  • Ice (Lód) - użyj lodu, aby schłodzić bolące miejsce jednorazowo najdłużej przez 20 minut. Zimno usunie opuchliznę, która pojawi się na początku.
  • Compression (Ucisk) - Ochroń bolące miejsce poprzez zabezpieczenie go bandażem. Gdy bolące miejsce zostanie mocno owinięte, ciśnienie może zapobiec opuchliźnie lub zmniejszyć ją.
  • Elevation (Uniesienie) - Postaraj się podnieść bolący obszar poprzez umieszczenie go na poduszce. Pomaga to zmniejszyć opuchliznę.

Dłużej trwająca ulga może zostać zapewniona przez Nurofen dla Dzieci, który na pewien czas usunie ból i złagodzi stan zapalny.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Czasami trudno jest rozróżnić skręcenie i złamaną kość, zabierz więc swoje dziecko do lekarza, jeżeli obawiasz się, że dziecko coś sobie złamało.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawaj niemowlętom przed 3 miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

  1. American Academy of Orthopaedic Surgeons. OrthoInfo. Sprain and strains: what’s the difference? (Skręcenia i nadwyrężenia: Jaka jest różnica? [Internet]) Dostęp 3 września 2014.
  2. About health. Sprains and strains. [Internet] (O zdrowiu. Skręcenia i nadwyrężenia. [Internet]) Dostęp 3 września 2014