Breadcrumbs

Jak radzić sobie z bólem głowy u Twojego dziecka

Bóle głowy są często uważane za dolegliwość występującą jedynie u dorosłych. W rzeczywistości, ból głowy zdarza się u dzieci dużo częściej, niż myślisz. Według badań, do 8 procent dzieci w wieku przedszkolnym i do 80 procent nastolatków doświadcza bólu głowy co najmniej raz w miesiącu.

Dobra wiadomość jest taka, że bóle głowy, w tym migreny, są zazwyczaj znacznie krótsze u dzieci niż u dorosłych. Warto jest poznać niektóre oznaki bólu głowy u dziecka, tak, aby można było mu pomóc ponownie poczuć się lepiej.

Co powoduje bóle głowy u dzieci?

Istnieje wiele typów bólu głowy i przyczyn ich występowania. U wielu dzieci pojawia się ból głowy, gdy dostają gorączki. Inne przyczyny obejmują stany zapalne, ból zęba i problemy ze wzrokiem.

Zwykle bóle głowy nie są objawem poważnej choroby. Jednak natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeżeli niepokoi Cię ból głowy u Twojego dziecka, bądź jeśli towarzyszą mu inne objawy, które wywołują Twoją niepewność co do jego stanu.

Wskazówki: jak pomóc dziecku, u którego występują bóle głowy

Oto kilka prostych kroków, które pomogą dziecku przejść przez ból głowy lub atak migreny:

  • Połóż dziecko w cichym i ciemnym pomieszczeniu.
  • Umieść wilgotny okład na jego oczach lub czole.
  • Poproś, by dziecko brało głębokie oddechy.
  • Zachęć do przespania się - sen może sprawić, że dziecko poczuje się lepiej.
  • Zachęcaj je do zjedzenia lub napicia się czegoś (jednak niczego, co zawierałoby kofeinę).

Podanie dziecku zwykłego leku przeciwbólowego, takiego jak Nurofen dla Dzieci, może pomóc zmniejszyć dyskomfort i złagodzić ból głowy.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawaj niemowlętom przed 3 miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem. Ta informacja ma ogólny charakter, nie stanowi substytutu porady lekarza. Zawsze opieraj się na diagnozie lekarza. Skorzystaj z jego porady, jeżeli objawy u Twojego dziecka utrzymują się.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

  1. Ból głowy Australia. Headache in Children and Adolescents – A Frequent Symptom [Internet] (Ból głowy u Dzieci i Nastolatków - Częsty Objaw [Internet]). Dostęp 9 września 2014
  2. The Royal Children’s Hospital Melbourne. Headaches in Children and Teenagers [Internet] (Bóle głowy u Dzieci i nastolatków [Internet]). Dostęp 9 września 2014
  3. NHS UK. Ból głowy u dziecka [Internet]. Dostęp 9 września 2014