Breadcrumbs

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Pierwszy ząb u dziecka jest pewnym kamieniem milowym w jego rozwoju i dostarcza rodzicom wielu wzruszeń. Ale poczucie radości z powodu ząbkowania może wkrótce ustąpić miejsca nieprzespanym nocom dla wszystkich członków rodziny. Na szczęście jest wiele sposobów, by uśmierzyć ból u dziecka i przynieść ulgę także pozostałym domownikom.


Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. U większości dzieci pierwsze zęby wyrzynają się pomiędzy szóstym a dziesiątym miesiącem życia, u innych mogą się nie pojawić aż do pierwszych urodzin. Zwykle przed ukończeniem dwóch i pół roku dzieci mają już wszystkie zęby, ale i od tej reguły są wyjątki.

Obserwuj objawy ząbkowania

Zanim u dziecka pojawi się pierwszy ząbek, można zaobserwować następujące objawy zapowiadające ząbkowanie[2]:

  • Rozpalone policzki,
  • Wrażliwe, czerwone dziąsła,
  • Ślinienie się,
  • Chęć gryzienia wszystkiego dookoła,
  • Płaczliwość,
  • Brak apetytu,
  • Nocne wybudzanie się z powodu bólu.

Czasami można zobaczyć przebijający się ząbek lub wyczuć gulkę na dziąśle. Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko jest chore, skonsultuj się z lekarzem.

Proste sposoby łagodzenia bólu w ząbkowaniu

Dodatkowe przytulanie zawsze pomaga ząbkującemu dziecku. Nietrudno zauważyć, że dziecko chce wtedy jak najwięcej gryźć, więc daj mu coś twardego i bezpiecznego, na przykład gryzaczek[3]– najlepiej wysterylizowany i schłodzony w lodówce.[3]

Innym skutecznym sposobem jest delikatne masowanie dziąseł dziecka palcem.[3] Możesz także użyć żelu na ząbkowanie, niezawierającego cukru i barwników, albo środka przeciwbólowego, na przykład Nurofenu dla dzieci[1,3].

Trzy wskazówki dla domowników, jak szczęśliwie przetrwać okres ząbkowania u dziecka

  • Dziel się z partnerem obowiązkiem nocnego wstawania do płaczącego dziecka
  • Nie macie możliwości spać w nocy - zachęcaj wszystkich członków rodziny do licznych drzemek w ciągu dnia
  • Pamiętaj o zabieraniu gryzaczka kiedy wychodzicie z dzieckiem z domu

Nigdy nie jest za wcześnie na dbanie o zęby Twojego dziecka

Płytka nazębna może się tworzyć na zębach dziecka już w momencie ich pojawienia. Dlatego też, aby zachować mocne i zdrowe zęby, należy o nie dbać od samego początku. Czyść zęby dziecka szczoteczką, kiedy tylko się pojawią. Ponadto, aby zapobiec próchnicy, nie podawaj dziecku do picia słodzonych napojów lub mleka po umyciu zębów [4].

 


Źródła kliniczne:

1. Women’s and Children’s Health Network. Teeth – development and teething. Dostępny pod adresem: http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=114&np=122&id=2518#2 Dostęp: 12 sierpnia 2014.
2. Patient.co.uk Baby Teething. Dostępny pod adresem: http://www.patient.co.uk/health/teething Dostęp: 12 sierpnia 2014.
3. Better Health Channel. Teeth development in children. Dostępny pod adresem: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Teeth_development_in_children?open Dostęp: 12 sierpnia 2014.
4. Australian Dental Association. 7 tips for healthy baby teeth. Dostępny pod adresem: http://www.ada.org.au/app_cmslib/media/lib/0710/m99494_v1_babyteeth_postcard%20v.2.pdf Dostęp: 12 sierpnia 2014.