
Pierwszy ząb u dziecka jest pewnym kamieniem milowym w jego rozwoju i dostarcza rodzicom wielu wzruszeń. Ale poczucie radości z powodu ząbkowania może wkrótce ustąpić miejsca nieprzespanym nocom dla wszystkich członków rodziny. Na szczęście jest wiele sposobów, by uśmierzyć ból u dziecka i przynieść ulgę także pozostałym domownikom.
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. U większości dzieci pierwsze zęby wyrzynają się pomiędzy szóstym a dziesiątym miesiącem życia, u innych mogą się nie pojawić aż do pierwszych urodzin. Zwykle przed ukończeniem dwóch i pół roku dzieci mają już wszystkie zęby, ale i od tej reguły są wyjątki.
Obserwuj objawy ząbkowania
Zanim u dziecka pojawi się pierwszy ząbek, można zaobserwować następujące objawy zapowiadające ząbkowanie[2]:
- Rozpalone policzki,
- Wrażliwe, czerwone dziąsła,
- Ślinienie się,
- Chęć gryzienia wszystkiego dookoła,
- Płaczliwość,
- Brak apetytu,
- Nocne wybudzanie się z powodu bólu.
Czasami można zobaczyć przebijający się ząbek lub wyczuć gulkę na dziąśle. Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko jest chore, skonsultuj się z lekarzem.
Proste sposoby łagodzenia bólu w ząbkowaniu
Dodatkowe przytulanie zawsze pomaga ząbkującemu dziecku. Nietrudno zauważyć, że dziecko chce wtedy jak najwięcej gryźć, więc daj mu coś twardego i bezpiecznego, na przykład gryzaczek[3]– najlepiej wysterylizowany i schłodzony w lodówce.[3]
Innym skutecznym sposobem jest delikatne masowanie dziąseł dziecka palcem.[3] Możesz także użyć żelu na ząbkowanie, niezawierającego cukru i barwników, albo środka przeciwbólowego, na przykład Nurofenu dla dzieci[1,3].
Trzy wskazówki dla domowników, jak szczęśliwie przetrwać okres ząbkowania u dziecka
- Dziel się z partnerem obowiązkiem nocnego wstawania do płaczącego dziecka
- Nie macie możliwości spać w nocy - zachęcaj wszystkich członków rodziny do licznych drzemek w ciągu dnia
- Pamiętaj o zabieraniu gryzaczka kiedy wychodzicie z dzieckiem z domu
Nigdy nie jest za wcześnie na dbanie o zęby Twojego dziecka
Płytka nazębna może się tworzyć na zębach dziecka już w momencie ich pojawienia. Dlatego też, aby zachować mocne i zdrowe zęby, należy o nie dbać od samego początku. Czyść zęby dziecka szczoteczką, kiedy tylko się pojawią. Ponadto, aby zapobiec próchnicy, nie podawaj dziecku do picia słodzonych napojów lub mleka po umyciu zębów [4].
Źródła kliniczne:
1. Women’s and Children’s Health Network. Teeth – development and teething. Dostępny pod adresem: http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=114&np=122&id=2518#2 Dostęp: 12 sierpnia 2014.
2. Patient.co.uk Baby Teething. Dostępny pod adresem: http://www.patient.co.uk/health/teething Dostęp: 12 sierpnia 2014.
3. Better Health Channel. Teeth development in children. Dostępny pod adresem: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Teeth_development_in_children?open Dostęp: 12 sierpnia 2014.
4. Australian Dental Association. 7 tips for healthy baby teeth. Dostępny pod adresem: http://www.ada.org.au/app_cmslib/media/lib/0710/m99494_v1_babyteeth_postcard%20v.2.pdf Dostęp: 12 sierpnia 2014.