Breadcrumbs

Co powinieneś wiedzieć o bólu ucha u dzieci?

Występowanie bólu ucha jest częścią procesu rośnięcia dziecka. Ból ten może być dla dziecka bardzo uciążliwy, a jego rodzice mogą czuć się trochę bezradni, nie wiedząc, jak mu pomóc. Co zaskakujące, ból uszu jest często wywoływany przez zwykłe przeziębienie1, a najczęściej pojawia się podczas stanu zapalnego ucha środkowego.

Rozpoznaj pierwsze objawy bólu ucha

Ból ucha może być trudnym doświadczeniem zarówno dla dziecka w każdym wieku, jak i dla rodzica. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę [1,2]:

  • Ostry, tępy lub palący ból w jednym lub obu uszach,
  • Wskazywanie lub pociąganie za ucho,
  • Kłopoty ze słuchem,
  • Gorączka,
  • Drażliwość lub płaczliwość,
  • Problemy ze snem,
  • Wyciek płynu z ucha.

Dlaczego u dzieci częściej występuje ból ucha?

Dzieci są bardziej narażone na infekcje uszu, ponieważ ich układ odpornościowy dopiero się rozwija i słabiej walczy z infekcjami.1 Aż trzy czwarte dzieci przechodzi taką infekcję przed ukończeniem trzeciego roku życia.1
Zapalenie ucha występuje częściej u dzieci także dlatego, że struktury łączące ucho środkowe z nosem są krótsze i łatwiej się blokują.1 Zatkanie przewodów sprzyja rozwojowi bakterii, co powoduje infekcję i zapalenie ucha środkowego.1 Zwykle zanim dziecko osiągnie wiek sześciu lat, przewody w uchu wewnętrznym są już na tyle dojrzałe, że rzadziej ulegają infekcjom.1

Dlaczego ból ucha jest tak silny?

Ból ucha jest silny, ponieważ zbierająca się w nim wydzielina wywiera nacisk na błonę bębenkową, co powoduje jej uwypuklanie i bolesność. Czasami zdarza się także, że błona bębenkowa pęka i sączy się z niej ropna wydzielina. Nie martw się tym - błona bębenkowa zwykle goi się samoistnie.2

Możesz uśmierzyć ten ból

Kiedy Twoje dziecko boli ucho, bardzo chcesz mu ulżyć w cierpieniu. Na szczęście w łagodnym przebiegu choroby poprawa powinna nastąpić w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak tak się nie stanie, istnieją sposoby, aby uśmierzyć ból u Twojego dziecka.

Umieszczenie dziecka w pozycji siedzącej zamiast leżącej może zmniejszyć ciśnienie wewnątrz ucha. Możesz także podać lek przeciwbólowy dla dzieci taki jak Nurofen dla dzieci3. Nurofen dla dzieci uderza w źródło bólu, szybko go uśmierzając i zmniejszając gorączkę.

Jeśli coś Cię zaniepokoi lub jeżeli nie nastąpi poprawa, skonsultuj się z lekarzem. W niektórych sytuacjach lekarz musi przepisać antybiotyk lub krople do uszu, aby przyśpieszyć powrót do zdrowia1.

Źródła kliniczne: 

  1. Better Health Channel. Ear problems in children. Dostępny pod adresem: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Ear_problems_in_children?open Dostęp: 12 sierpnia 2014.

  2. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders. Ear infections in children. Dostępny pod adresem: http://www.nidcd.nih.gov/health/hearing/pages/earinfections.aspx Dostęp:12 Sierpnia 2014.
  3. Charakterystyka produktu leczniczego: Nurofen dla dzieci Forte.