Breadcrumbs

Bóle ucha a Twoje dziecko

Bóle uszu i infekcje ucha są zaskakująco częste u niemowląt i małych dzieci, mogą być jednak bolesnym i stresującym doświadczeniem, jeżeli nie masz pewności, co jest nie tak. Nie zawsze łatwo jest dostrzec objawy infekcji ucha, ale dzięki odrobinie wiedzy zrozumiesz, dlaczego Twoje dziecko boli ucho i co możesz zrobić, by mu pomóc.

Co powoduje bóle ucha?

Ból ucha jest zazwyczaj powodowany przez infekcje bakteryjne lub wirusowe. Przykładowo, jeżeli Twoje dziecko się przeziębi, bakterie mogą rozwinąć się w połączeniach łączących ucho środkowe z nosem. Gdy połączenia te się zablokują, w uchu środkowym pojawia się infekcja i zapalenie (znane także jako zapalenie ucha środkowego). Opuchlizna wewnątrz ucha zaczyna później naciskać na bębenek, przez co wybrzusza się on i staje obolały.

Do innych przyczyn bólu ucha należą:

 • Płyn zbierający się wewnątrz ucha
 • Zablokowanie ucha przez wosk
 • Uszkodzenie kanału usznego przez waciki lub inne obiekty

Zabierz dziecko do lekarza, jeżeli nie jesteś pewny, co powoduje ból ucha lub jeżeli martwisz się o jego słuch.

Jakie są oznaki bólu ucha?

Ból ucha może wystąpić u dziecka w dowolnym wieku i stać się dla Ciebie źródłem zmartwienia. Do znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, zaliczają się:

 • Ostry, tępy bądź palący ból w jednym lub obu uszach
 • Naciskanie lub ciągnięcie ucha
 • Problemy ze słuchem
 • Gorączka
 • Rozdrażnienie lub płacz
 • Problemy ze snem
 • Ciecz sącząca się z ucha

Sposoby na złagodzenie bólu ucha u Twojego dziecka

Niektóre łagodne bóle uszu miną w przeciągu kilku godzin. Jednak, jeżeli dziecko czuje ból, należy zachęcić je do przyjęcia pozycji pionowej, jako że może to pomóc w zmniejszeniu nacisku na ucho, dzięki czemu ból ucha może stać się mniej intensywny.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeżeli ból ucha nie mija lub w razie jakichkolwiek obaw. Twój lekarz może przepisać antybiotyki lub krople do uszu, aby pomóc Twojemu dziecku szybciej wyzdrowieć.

Leki przeciwbólowe, takie jak Nurofen dla Dzieci mogą pomóc zwalczyć ból ucha i złagodzić inne objawy, np. gorączkę.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawaj niemowlętom przed 3. miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

 1. Kanał Better Health. Ear problems in children. (Problemy z uszami u dzieci). Dostęp 12 sierpnia 2014 roku.
 2. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (Narodowy Instytut Leczenia Głuchoty i innych Zaburzeń Komunikacyjnych.) Infekcje ucha u dzieci. Dostęp 12 sierpnia 2014 roku.
 3. WebMD. Ból ucha: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie. [Internet] Dostęp 10 września 2014.