Breadcrumbs

Dlaczego bolą Cię stawy

Ból stawów przytrafia się każdemu z nas, szczególnie gdy stajemy się starsi. W Twoim ciele znajdują się setki stawów, które mają stanowić dla Ciebie oparcie i pomóc Ci poruszać się z łatwością. Jeśli jednak Twoje stawy zostały uszkodzone przez chorobę bądź doznały urazu, mogą wystąpić bóle, które będą miały wpływ na Twoją zdolność do normalnego poruszania się.

Ból może pojawić się w każdym stawie, jednak najczęstszy jest ból kolana. Nieważne, czy jest on nieznaczny, czy przeszkadza w codziennych czynnościach, istnieją sposoby na jego złagodzenie.

Co jest przyczyną bólu stawów?

Ból stawów może być spowodowany przez wiele różnych urazów i chorób. Zaliczają się do nich:

 • Nadużywanie, naprężenie stawu lub jego bezpośredni uraz (np. podczas przysiadów)
 • Złamania, które nie zagoiły się właściwie
 • Zapalenie ścięgien (stan zapalny bądź podrażnienie ścięgien) połączonych ze stawem
 • Skręcenia i nadwyrężenia wiązadła (np. urazy sportowe)
 • Choroba podstawowa (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, dna)

Sześć wskazówek dotyczących złagodzenia bólu stawów
Jeżeli bolą Cię stawy, te porady mogą okazać się przydatne:

 • Dbaj o siebie: unikaj poruszania stawami w sposób powodujący nasilanie się bólu. Przykładaj lód przez 15-20 minut dziennie. Jeżeli cierpisz na chroniczny ból mięśniowo-szkieletowy, wykorzystanie termoforu może przynieść Ci ulgę.
 • Dbaj o zdrowie: jedz zdrową żywność i spróbuj utrzymać właściwą masę ciała, aby zmniejszyć nacisk na stawy.
  Pozostań aktywny: regularne, odpowiednie ćwiczenia, jak również rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające mogą przynieść ulgę w przypadku bólu pleców. Porozmawiaj z fizjoterapeutą, jeżeli nie jesteś pewien, jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać.
 • Kontroluj ból: zażycie zwykłego leku przeciwbólowego, takiego jak Nurofen, może na pewien czas złagodzić ból i stan zapalny. Jeżeli masz ponad 65 lat, zażywasz inne leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zasięgnij porady pracownika opieki zdrowotnej.
 • Zasięgnij porady lekarza, jeżeli bólowi towarzyszy puchnięcie stawów, zaczerwienienie, wrażliwość bolącego miejsca lub ciepło wokół stawu.
 • Natychmiast szukaj pomocy lekarza, jeżeli ból stawów jest wynikiem urazu, zwłaszcza, jeżeli odczuwasz intensywny ból, nagle pojawia się opuchlizna, staw deformuje się lub nie możesz poruszyć kończyną.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia: