Breadcrumbs

Zatokowy ból głowy

Czym jest zatokowy ból głowy?

Zatokowy ból głowy nie jest powszechnym typem bólu głowy. Jest on pulsujący i towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie górnej części twarzy i głowy. Często mylony jest z migreną lub ciśnieniowym bólem głowy.

Jakie uczucie wywołuje zatokowy ból głowy?

Zatokowy ból głowy to tępy, świdrujący ból w górnych częściach twarzy i głowy, kościach policzkowych oraz kości nosowej. Odczuwa się go jako ciśnienie/nacisk wokół oczu, policzków oraz na czole. Ból wzmaga się podczas szybkich ruchów głową i jej odwracania.

Zatokowy ból głowy jest najsilniejszy rano, ponieważ fluidy zbierają się przez całą noc. W  takiej sytuacji może zelżeć dopiero po południu. Nagła zmiana temperatury lub środowiska spowoduje wzmożenie bólu.

Co powoduje zatokowy ból głowy?

Zatokowe bóle głowy są efektem zapalenia zatok. Zatoki są małymi przestrzeniami w twarzoczaszce, które znajdują się przy kości nosa, oczu i policzków. Ich zadaniem jest odprowadzanie śluzu i umożliwienie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Zatokowe bóle głowy powodowane są przez gromadzenie się nadmiaru wydzieliny. Jest to efekt zakażenia wywoływanego przez alergie lub infekcje. Gdy przewód nosowo-gardłowy zostanie zaatakowany, szkodliwe czynniki dostają się do zatok, powodując ich opuchnięcie i ból.

Infekcje zatok

Śluz wytwarzany przez zatoki spływa do nosa przez małe kanaliki. Gdy zatoki są opuchnięte, ta droga jest  zablokowana, a w zatokach zaczyna gromadzić się nadmiar wydzieliny, której nie można swobodnie usunąć z organizmu. Stan taki nazywany jest zapaleniem zatok. Ból wywoływany jest narastającym w zatokach ciśnieniem, spowodowanym nie tylko przez nagromadzenie wydzieliny, ale również zaburzenia prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Symptomy zatokowego bólu głowy

Oprócz pulsującego bólu głowy, objawami zatokowego bólu głowy mogą być:

 • zatkany nos
 • uczucie wypełnienia uszu
 • bolesny obrzęk twarzy
 • gorączka
 • ból rozprzestrzeniający się na inne części głowy, jak szczęka lub zęby

Jak powszechny jest zatokowy ból głowy?

Zatokowy ból głowy jest jednym z rzadziej spotykanych rodzajów bólu głowy. Ponieważ zapalenie zatok ma podobne objawy do innych bólów głowy, jak migrena czy ciśnieniowy ból głowy, łatwo go z nimi pomylić.

Diagnozowanie zatokowego bólu głowy

Generalnie, jeśli odczuwasz ból głowy lub twarzy, ale bez innych objawów zapalenia (jak zatkany nos czy gorączka), prawdopodobnie jest to migrena lub ciśnieniowy ból głowy. Jeśli nie masz pewności, zasięgnij porady lekarza w celu uzyskania prawidłowej diagnozy i porady co do odpowiedniego sposobu leczenia. 

Co przynosi ulgę w zatokowym bólu głowy?

Jeśli cierpisz na zatokowy ból głowy, w jego ulżeniu pomoże Ci kilka sposobów.

 • Zapewnij sobie miejsce na wygodny odpoczynek w cieple
 • Pij dużo wody i napojów bezalkoholowych
 • Unikaj jasnych miejsc
 • Przyłóż do swoich zatok na kilka minut ciepłą flanelę, aby złagodzić ból i rozpuścić wydzielinę zalegającą w zatokach
 • Użyj dostępnego bez recepty roztworu soli fizjologicznej w sprayu – pomoże w zmniejszeniu ilości wydzieliny oraz oczyści nos z bakterii
 • Jeśli podejrzewasz, że zatokowy ból głowy ma podłoże alergiczne, poproś lekarza o leki przeciwalergiczne
 • Unikaj pozycji leżącej, pochylania i unoszenia głowy oraz szybkich jej ruchów – te czynności wzmagają ból
 • Podczas snu nie leż płasko – taka pozycja sprawia, że wydzielina gromadzi się w zatokach. Staraj się spać z głową w pozycji pionowej
 • Rozważ zażycie tabletek Nurofen Zatoki, które zawierają pomagający łagodzić ból ibuprofen (działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz pseudoefedrynę (zmniejsza obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny) ułatwiającą oddychanie

Kiedy odwiedzić lekarza?

Jeżeli cierpisz na regularne zatokowe bóle głowy, dobrze umówić się na spotkanie ze swoim lekarzem, który powinien skierować Cię do laryngologa. Jeżeli zatokowy ból głowy utrzymuje się przez tydzień, a jego objawy są coraz gorsze, koniecznie muszą zostać przepisane Ci niezbędne lekarstwa. Gdy bóle głowy wywołane są przez infekcję bakteryjną, nie obędzie się bez antybiotyków.

Inne rodzaju bólów głowy

Zatokowe bóle głowy znane są jako „drugorzędne bóle głowy”.  Związane są z czynnikami patofizjologicznymi.  Jeden z takich rodzajów bólu głowy to hormonalne bóle głowy (znane również jako “migreny miesiączkowe”) -  spowodowane  wahaniami hormonów, a zwłaszcza estrogenu. Kobietom zaczynają się najczęściej na dwa dni przez rozpoczęciem miesiączki i utrzymują się do trzeciego dnia jej trwania.

 

Niektóre rodzaje bólów głowy określane są jako „pierwotne zespoły bólowe”. W ich przypadku nie można wyróżnić odrębnego czynnika patofizjologicznego, który pośredniczyłby w powstaniu objawów. Grupa ta zawiera:

 • Ból głowy typu napięciowego – najpowszechniejszy rodzaj bólu głowy. Jego objaw to uciskowy, obustronny ból głowy lub obejmujący tylko czoło bądź obie skronie, ewentualnie potylicę.
 • Migreny – rzadziej spotykany rodzaj napięciowego bólu głowy, jednak mający znacznie silniejsze objawy, w tym zwiększoną wrażliwość na światło i dźwięki, nudności i wymioty.
 • Klasterowe bóle głowy – jednostronne, charakteryzujące się krótkotrwałymi napadami bólu w okolicy okołooczodołowej  

Informacje zawarte na tych stronach nie są wystarczające do samodzielnego diagnozowania lub wyboru leków. We wszystkich sprawach związanych ze zdrowiem należy kontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.