Breadcrumbs

Pięć mitów na temat bólu głowy, które warto znać

Pulsujący, rozpraszający, denerwujący – każdy z nas musi się czasami zmierzyć z bólem głowy. Do tego zwykle pojawia się on w najmniej odpowiednim momencie.

Od napięciowych i klasterowych bólów głowy, aż po bóle zatok i migreny – każdy z nich jest inny. Poznanie pięciu popularnych mitów na temat bólu to pierwszy krok do pozbycia się go.

Mit nr 1

Migreny są najczęściej występującym bólem głowy


W rzeczywistości najczęściej występującym rodzajem bólu głowy jest ból napięciowy, na który cierpi do 80% osób. Powodem tak częstego występowania tego rodzaju bólu jest nowoczesny styl życia, którego elementami są jasne światła, hałas i stres. Stres może sprawić, że mięśnie głowy i karku spinają się, a to właśnie one są źródłem napięciowego bólu głowy. Prawdopodobnie znasz ten rodzaj bólu – jest to tępy, stały ból po obu stronach głowy.

Mit nr 2

Tylko dorośli miewają bóle głowy


Ból głowy nie jest tylko domeną dorosłych. U dzieci także może wystąpić ból głowy, nie wyłączając napięciowych bólów głowy. Jedyna różnica jest taka, że dzieci nie umieją o tym powiedzieć, zwłaszcza te najmłodsze. Np. W Australii bóle głowy są jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności dziecka w szkole. Mimo, że bóle te nie zawsze są poważne, ważne jest obserwowanie dzieci i skonsultowanie się z lekarzem, kiedy bóle się nasilają.

Mit nr 3

Migrena to po prostu ciężki ból głowy


Nie do końca jest to prawda. Migreny różnią się od innych rodzajów bólu głowy. Są właściwie schorzeniem neurologicznym i mogą być znacznie bardziej dokuczliwe niż normalne bóle głowy. Ból w tym przypadku jest głównie spowodowany rozszerzeniem naczyń krwionośnych w głowie.


Jeśli cierpisz na migrenę, możesz mieć też inne objawy, takie jak nudności i nadwrażliwość na światło. Możesz nawet odczuwać problemy ze wzrokiem zwane aurą, czyli na przykład widzieć błyski lub zygzaki.

Mit nr 4

Na nawracające bóle głowy cierpią tylko kobiety

Wiesz, jak jest naprawdę? Wszyscy na nie cierpimy. Mężczyźni są co prawda mniej narażeni na napięciowe bóle głowy czy migreny, ale ryzyko wystąpienia u nich klasterowego bólu głowy jest pięć razy wyższe. Nazwa "klasterowey bóle głowy" bierze się stąd, że napady bólu występują w klasterach, czyli grupach napadów trwających przez kilka tygodni, zwykle raz lub dwa razy do roku, mniej więcej w tym samym okresie. Ból jest zwykle odczuwany w oczodole lub po jednej stronie głowy, pojawia się niespodziewanie i uderza ze znaczną siłą.

Mit nr 5

Wszystkie bóle głowy mają podłoże psychologiczne

Przyczyną większości rodzajów bólu głowy są czynniki fizyczne. Etiopatogeneza nie została dotąd wyjaśniona, ale źródłem napięciowego bólu głowy mogą  być spięte mięśnie czaszki. Mięśnie te wysyłają sygnały bólowe, które są odczuwane po obu stronach głowy. Dlatego też napięciowe bóle głowy często dają wrażenie zaciskającej się wokół głowy obręczy.

Jeśli cierpisz na którykolwiek z powyższych rodzajów bólu, możesz zastosować środek przeciwbólowey, na przykład Nurofen, który pomoże Ci zwalczyć ból.

Materiały źródłowe:

1. Headache Australia. Tension-type Headache - The Most Common Type of Headache. Dostępny pod adresem 
http://headacheaustralia.org.au/headache-types/16-tension-type-headache-the-most-common-type-of-headache. Dostęp 12 sierpnia 2014.

2. Steiner TJ et al. J Headache Pain 2007; 8: S3–47.

3. Headache Australia. Prevalence and cost of headache. Dostępny pod adresem http://headacheaustralia.org.au/what-is-headache/11-prevalence-and-cost-of-headache Dostęp 12 sierpnia 2014

4. Headache Australia. Headache in Children and Adolescents - a Frequent Symptom. http://headacheaustralia.org.au/what-is-headache/13-headache-in-children-and-adolescents-a-frequent-symptom Dostęp 12 sierpnia 2014.

5. American Migraine Foundation. About Migraine. Dostępny pod adresem http://www.americanmigrainefoundation.org/about-migraine/ Dostęp 12 sierpnia 2014.

6. Headache Australia. Migraine - ‘a common and distressing
disorder’. Dostępny pod adresem http://headacheaustralia.org.au/headache-types/17-migraine-a-common-and-distressing-disorder Dostęp 12 sierpnia 2014.

7.Headache Australia. Cluster Headache - Rare and Extremely Painful. Dostępny pod adresem: http://headacheaustralia.org.au/headache-types/18-cluster-headache-rare-and-extremely-painful Dostęp 12 sierpnia 2014.