Czy zdarza Ci się odczuwać ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa? To powszechny problem, który dotyka aż 80% społeczeństwa. Ból krzyża może być różny – od nieprzyjemnego, tępego bólu po strzelanie lub niekontrolowane skurcze mięśni w dolnej części pleców, a nawet na całym ich obszarze.
Na szczęście ból pleców jest przeważnie tymczasowy i z łatwością pozbędziesz się go w ciągu kilku tygodni.
Jak złagodzić ból dolnej części pleców? Co robić, aby przynieść sobie ulgę w takich sytuacjach? Jak zapobiegać jego występowaniu?
Co powoduje ból pleców?
Najczęściej spotykane przyczyny bólu pleców to:
- nieprawidłowa pozycja przy podnoszeniu ciężkich rzeczy,
- zbytnie rozciągnięcie podczas podnoszenia, obracania się lub wykręcania,
- nieprawidłowa postawa,
- niewygodna pozycja podczas snu lub źle dobrany materac,
- brak ćwiczeń.
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia bólu pleców należą:
- dźwiganie ciężkich przedmiotów,
- ciąża,
- stres,
- palenie.
Ryzyko wystąpienia bólu pleców nasila się wraz z wiekiem - jest on powszechny u osób w wieku 30-50 lat. Ponadto wzrasta u osób, które pracują przy biurku i nie ćwiczą regularnie. Z drugiej strony przetrenowanie również może wywołać ból pleców, dlatego należy zachować umiar w ćwiczeniach.
Jak uniknąć bólu pleców?
Warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą zredukować ryzyko wystąpienia bólu pleców, a tym odcinka lędźwiowego kręgosłupa:
- Podnoś rzeczy prawidłowo i unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów. Ciężar niesionych rzeczy powinien opierać się na Twoich nogach, a nie plecach.
- Nie garb się, zarówno, gdy stoisz, jak i siedzisz.
- Zachowuj prawidłową postawę w zależności od sytuacji.
- Ćwicz regularnie i kontroluj wagę ciała.
- Rzuć palenie.
- Noś wygodne obuwie na niskim obcasie.
- Śpij na boku, aby zminimalizować skrzywienia kręgosłupa. Używaj twardszych materacy.
Jak złagodzić ból pleców?
Kiedy doskwiera Ci ból pleców, kuszące wydaje się pozostanie w łóżku. Ale są lepsze rzeczy, które możesz zrobić podczas pierwszych 2-3 dni, aby złagodzić ból i przyśpieszyć powrót do zdrowia:
- Zadbaj o siebie: po przebudzeniu przyłóż lód do kręgosłupa na 20 minut i powtarzaj tę czynność co 1-2 godziny. Nie aplikuj lodu bezpośrednio na skórę! Podczas pierwszych kilku dni unikaj narażania pleców na rozgrzanie – w tym spowodowane przez masaż lub alkohol. Ciepło zwiększa ryzyko zapalenia i powoduje obrzęk tkanek.
- Bądź aktywny: nie powinno się unikać aktywności podczas bólu pleców. Regularnie wykonywane, delikatne ćwiczenia rozciągające mogą przyspieszyć powrót do formy. Jeśli nie masz pewności, czy możesz je wykonywać, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Powinien polecić Ci ćwiczenia na rozciąganie i wzmocnienie mięśni grzbietu.
- Pamiętaj o ruchu: unikaj pozostawania w jednej pozycji dłużej niż 20-30 minut (np. gdy siedzisz przy komputerze czy oglądasz TV, a nawet leżysz). Zmiana pozycji pozwala na odpoczynek mięśni, co pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie.
- Kontroluj ból: zażyj jeden z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, jak Nurofen, co pozwoli Ci pozostać aktywnym, da tymczasowe wytchnienie, a także złagodzi ból krzyża. Jeśli masz więcej niż 65 lat, bierzesz regularnie leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się najpierw z lekarzem.
- Myśl pozytywnie: jeśli ból pleców wywołuje u Ciebie frustrację lub poirytowanie, nie pozwól mu zepsuć Ci humoru! Wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych – pomogą Ci zachować dobre samopoczucie i przyczynią się do złagodzenia bólu pleców.
Koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli bóle pleców powtarzają się i nasilają bądź, gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak trudności z oddawaniem moczu, osłabienie, uczucie odrętwienia czy kłucie w kolanach.
PL/2017-10/96
Nurofen Mięśnie i Stawy Forte, Ibuprofenum , 400 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania:
bóle różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu: bóle okolicy krzyżowej, nerwobóle, bóle mięśni i stawów. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego; reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. pokrzywka, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czynną lub występującą w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawieniem (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia); perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ; ciężką niewydolność: wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA); przyjmowanie jednocześnie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); ostatni trymestr ciąży, skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.