Artykuły

Leczenie gorączki u dzieci

Kiedy nasze dziecko dotyka ból, chcielibyśmy jak najszybciej mu ulżyć. Niestety nie zawsze robimy to w sposób właściwy.

Jednym z powszechnych błędów jest podawanie dzieciom leków, które są przeznaczone dla osób dorosłych. Leki dla dorosłych zwykle zawierają wyższą dawkę niż preparat dedykowany dzieciom. Podając dzieciom lek wg wskazań i dawkowania przeznaczonego dla dorosłych, narażamy je na większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych oraz przedawkowanie. Zdarza się również, że matki dzielą swoje tabletki i podają dziecku np. połówkę tabletki. Należy pamiętać, że większość tabletek jest specjalnie powlekanych i rozpuszczają się dopiero w żołądku, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko podrażnienia np. przełyku. Dzielenie tabletki pozbawia ją tej powłoki ochronnej, dlatego tabletka może rozpuścić się już w ustach i może nie wchłonąć się w miejscu, w którym powinna. Dodatkowo gorzki smak leku może zniechęcić dziecko do dalszej terapii. Małe dzieci mogą mieć też problem z przełknięciem tabletki bądź kapsułki, istnieje też ryzyko zakrztuszenia się.

art1

art1m

Lek dostosowany do wieku dziecka

Wg aktualnych wytycznych niemowleta do 3. miesiąca życia mogą przyjmować paracetamol, a po ukończeniu 3 miesięcy również ibuprofen. Profil bezpieczeństwa w przypadku stosowania paracetamolu i ibuprofenu jest zbliżony, nie zaobserwowano istotnych różnic w częstotliwości i rodzaju występujących efektów ubocznych w przypadku stosowania tych leków samodzielnie. W przypadku gorączki, która nie ustępuje po podaniu jednego z leków, niekiedy lekarz zaleca terapie naprzemienną lub łączoną paracetamol + ibuprofen. Podawanie kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny, jest przeciwwskazane poniżej 12. roku zycia dziecka ze względu na możliwość groźnych powikłań.

Ważna jest również forma podawanego leku. Dla dzieci do 6 roku życia rekomenduje się podawanie leków przeciwbólowych w postaci zawiesin lub czopków. Czopki są szczególnie wskazane, jesli nie można podać leku doustnie, czyli np. gdy dziecko wymiotuje. Od 6 roku życia można sięgnąć po małe tabletki lub kapsułki zarejestrowane szczególnie dla tej grupy wiekowej. Zawierają one zwykle odpowiednią dawkę dla dzieci powyżej 6. roku życia i nie trzeba ich dzielić. Dostępne na rynku preparaty w postaci zawiesin dla dzieci są wyposażone w wygodne dozowniki lub łyżeczki dla starszych dzieci, które ułatwiają podanie leku oraz minimalizują ryzyko przekroczenia zalecanej dawki. Jesli nie wiesz jaka dawka leku jest odpowiednia dla dziecka, zapytaj lekarza lub farmaceutę.
Smak zawiesiny również jest istotną kwestią – małe dziecko chętniej zażyje słodką zawiesinę o owocowym smaku niż tabletkę lub kapsułkę, które po rozgryzieniu mogą zostawiać gorzki smak w ustach.

Gorączka może być związana ze stanem zapalnym

Warto zwrócić też uwagę, że ból i gorączka dziecka zwykle jest związana także ze stanem zapalnym. Z tego powodu lepiej wybrać lek, który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, ma również działanie przeciwzapalne np. ibuprofen. Paracetamol nie posiada działania przeciwzapalnego, więc może być mniej skuteczny w leczeniu chorób o podłożu zapalnym.


Opracowano na podstawie:

1. Kelley M et al. Pharmacokinetics and pharmacodynamics of ibuprofen isomers and acetaminophen in febrile children. Clin Pharmacol Ther 1992;52(2):181–9.2.

2. National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Heath: Feverish illness in children. Assessment and initial management in children younger than 5 years. London: National Institute for Health and Clinical Excellence; 2007. Updated: 2013.