Czy przyjmowanie Nurofenu jest bezpieczne, jeżeli mam astmę?

Część chorych na astmę może przyjmować ibuprofen. Jeżeli jednak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe powodują u Ciebie zaostrzenie objawów astmy, nie powinieneś stosować Nurofenu. Jeżeli Ty lub Twoje dziecko chorujecie na astmę, przed zastosowaniem Nurofenu po raz pierwszy skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.[opakowanie]
Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu u pacjentów z astmą:

  • Nurofen zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), o doraźnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.[informacje na opakowaniu]
  • Część chorych na astmę może przyjmować ibuprofen. Jeżeli jednak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe powodują zaostrzenie objawów astmy, nie stosuj Nurofenu.[wg TGA]
  • W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po zażyciu Nurofenu lub innego leku przeciwzapalnego przerwij stosowanie leku i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.[informacje na opakowaniu]

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

  • Nurofen tabletki powlekane (ibuprofen 200 mg) – ulotka
  • Narodowa Rada Astmy Australia, Środki przeciwbólowe a astma: poradnik referencyjny, ufundowany przez Reckitt Benckiser

Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu u pacjentów z astmą:

Nurofen zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), o doraźnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.[informacje na opakowaniu]
Część chorych na astmę może przyjmować ibuprofen. Jeżeli jednak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe powodują zaostrzenie objawów astmy, nie stosuj Nurofenu.[wg TGA]
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po zażyciu Nurofenu lub innego leku przeciwzapalnego przerwij stosowanie leku i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.[informacje na opakowaniu]

1. Jak często występuje astma aspirynowa (astma z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy)?

Według Australijskiej Rady ds. Astmy (National Asthma Council Australia), napady duszności wywołane podaniem aspiryny lub innych leków z grupy NLPZ mogą wystąpić u do 11% osób dorosłych i 2% dzieci chorych na astmę.[NACA]

2. Czy istnieją inne możliwości łagodzenia bólu w przypadku astmy aspirynowej?

Twój lekarz lub farmaceuta może zaproponować inne możliwości łagodzenia bólu, przy których prawdopodobieństwo zaostrzenia objawów astmy jest mniejsze.
Mogą one obejmować: