Czy mogę przyjmować produkty Nurofen z innymi lekami?

W przypadku przyjmowania innych leków, przed zastosowaniem produktów Nurofen należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przyjmując jakiekolwiek leki, należy zawsze zachować ostrożność, a wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Większość produktów marki Nurofen zawiera ibuprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym. Twój lekarz lub farmaceuta poinformuje Cię, czy ibuprofen wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.

Najważniejsze informacje na temat składników Nurofenu:

  • Poniżej wymienione produkty marki Nurofen zawierają ibuprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym:
    • NurofenTabletki i Kapsułki Miękkie
    • Seria Nurofen dla dzieci
    • Nurofen: Żel (ibuprofen 5% w/w)
  • Niektóre produkty Nurofen zawierają ibuprofen w innej formule:
    • Nurofen Express (ibuprofen sodowy)
    • Niektóre produkty Nurofen (np. Nurofen Zatoki) zawierają składniki dodatkowe. [Nurofen Plus CMI, Nurofen Cold and Flu PSE CMI]

użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Referencje

  • Nurofen Tabletki powlekane (ibuprofen 200 mg) – ulotka
  • Nurofen Plus (200 mg ibuprofenu oraz 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego) – ulotka
  • Nurofen Zatoki (ibuprofen 200 mg oraz 30 mg chlorkowodoru pseudoefedryny) – ulotka
  • Derry CJ et al. Cochrane DatabaseSystRev 2013; 6: CD010210

 

 

1. Czy mogę przyjmować Nurofen z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)?

Nie należy przyjmować jednocześnie więcej niż jednego leku z grupy NLPZ (np. ibuprofen i naproksen), ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

NLPZ dostępne w aptekach lub sklepach spożywczych to na przykład aspiryna, diklofenak, naproksen i ketoprofen. Wiele leków z grupy NLPZ dostępnych jest również na receptę.

Jeżeli nie masz pewności, czy obecnie zażywany przez Ciebie lek należy do grupy NLPZ, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

2. Czy mogę jednocześnie przyjmować kilka rodzajów produktów Nurofen?

Jednoczesne przyjmowanie kilku produktów Nurofen (np. Nurofen i Nurofen Express Forte) zwiększa prawdopodobieństwo przekroczenia zalecanej dziennej dawki ibuprofenu. Zalecana dzienna dawka ibuprofenu dla dorosłych wynosi 1200 mg/dobę.[Ulotka dołączona do opakowania]

Przyjmując Nurofen, koniecznie przestrzegaj wskazówek dotyczących dawkowania zamieszczonych na opakowaniu. Jeżeli potrzebujesz silniejszych środków przeciwbólowych, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą [Ulotka dołączona do opakowania].

3. Czy mogę przyjmować Nurofen z paracetamolem?

Lekarz lub farmaceuta może zalecić przyjmowanie Nurofenu z paracetamolem w celu zapewnienia dodatkowego działania przeciwbólowego. Paracetamol nie należy do grupy NLPZ i charakteryzuje się innym mechanizmem działania niż ibuprofen. .

Jeżeli przyjmuje się jednocześnie Nurofen i paracetamol, należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dziennych dawek dla każdego z tych leków przeciwbólowych. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.