Środki przeciwbólowe

Współcześnie leki przeciwbólowe dzielimy na dwie podstawowe grupy: narkotyczne i nienarkotyczne. Narkotyczne leki przeciwbólowe, tworzone na bazie morfiny, są to bardzo silne leki o mocnym działaniu przeciwbólowym, stosowane w bardzo ostrych bólach. Nienarkotyczne leki, takie jak ibuprofen, paracetamol, czy aspiryna, stosowane są przy bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Poniżej znajdziesz informacje o ogólnodostępnych środkach przeciwbólowych oraz wskazówki dotyczące ich użycia.

Ibuprofen

Co to jest?
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), dostępnych bez recepty. Leki z tej grupy posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działanie NLPZ polega na blokowaniu produkcji prostaglandyn - substancji chemicznych wywołujących ból, opuchliznę oraz zapalenie tkanek organizmu. Ibuprofen charakteryzuje się stosunkowo rzadkim występowaniem skutków ubocznych, ponadto w dawkach sprzedawanych bez recepty, wykazuje wysoki stopień bezpieczeństwa stosowania. Ibuprofen występuje również w połączeniu z innymi substancjami jak np. lizyna. Jest to zmodyfikowana wersja leku NLPZ. Dzięki lizynie Ibuprofen szybciej rozpuszcza się i lek w takiej postaci szybciej przenika do krwi, więc zaczyna szybciej działać.

Kiedy stosować Ibuprofen?
Ibuprofen działa skutecznie na: bóle mięśni, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, bóle pleców, bóle zębów, nerwobóle, gorączkę, oraz inne bóle towarzyszące opuchliźnie. Ponadto ibuprofen ma zastosowanie w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy.

Paracetamol

Co to jest?
Paracetamol (znany również jako "Acetaminophen") jest nieopioidowym lekiem przeciwbólowym. Uważa się, że hamuje on działanie produkowanego w mózgu i rdzeniu kręgowym enzymu, który odpowiedzialny jest za przekazywanie bólu.

Kiedy stosować Paracetamol?
Paracetamol działa na: bóle zębów, bóle głowy, bóle pleców, nerwobóle, bóle menstruacyjne oraz przeziębienie i grypę. Ponieważ paracetamol nie ma właściwości przeciwzapalnych, nie można go stosować do zmniejszenia opuchlizny.

Aspiryna

Co to jest?
Aspirynę (znaną również jako "kwas acetylosalicylowy") odkryto w korze wierzby. Jest ona pierwszym nowoczesnym lekiem, który wszedł do powszechnego użycia. Aspiryna powstrzymuje produkcję prostaglandyn (przekaźników bólu) w komórkach, poprzez przyklejanie się do wytwarzających je enzymów.

Kiedy stosować Aspirynę?
Aspiryna uśmierza ból i gorączkę oraz redukuje stany zapalne. Wykazuje mniej korzystny profil bezpieczeństwa niż ibuprofen. Niektórzy lekarze przepisują aspirynę również jako środek rozrzedzający krew u osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca.

Jak radzić sobie zbólem - wybierz swój Nurofen