Czym jest ibuprofen? Kiedy stosujemy ibuprofen?

Jak działa ibuprofen? Skąd się wziął? Do czego można zastosować ibuprofen? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat ibuprofenu.


Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), rodzaj leku, który jest powszechnie stosowany do uśmierzania bólu i obniżania gorączki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia ibuprofen jako jeden z najważniejszych leków niezbędnych w systemie podstawowej opieki zdrowotnej.

Istnieje wiele różnych nazw marek dla ibuprofenu, a produkty zawierające ibuprofen sprzedawane są w sklepach spożywczych, aptekach i sklepach całodobowych. Dostępne są także preparaty przeznaczone dla dorosłych i dla dzieci.

Jak działa ibuprofen?

Ibuprofen sprawia, że organizm przestaje wytwarzać duże ilości prostaglandyn podczas choroby lub urazu.

Prostaglandyny to naturalne substancje chemiczne uwalniane w organizmie w razie urazu lub choroby. Uwolnione prostaglandyny sprawiają, że pobliskie nerwy stają się bardzo wrażliwe na ból -co pomaga organizmowi zorientować się, że dzieje się coś złego. Gdy więc położysz rękę na czymś ostrym, pobliskie nerwy informują Twój mózg, który szybko wysyła komunikat, że boli Cię ręka.

Prostaglandyny wywołują także stan zapalny i obrzęk tkanek – to jedna z przyczyn, dla której podczas przeziębienia Twoje gardło puchnie, a nos ulega zatkaniu. To także przez prostaglandyny skręcona kostka puchnie i sztywnieje. Ponieważ ibuprofen blokuje wytwarzanie prostaglandyn, działa on w miejscu bólu, aby pomóc uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny.

Jakie są dostępne rodzaje ibuprofenu?

Ibuprofen dostępny jest w szerokiej gamie różnych preparatów. Dwa najbardziej powszechne to preparaty doustne, które mogą zostać połknięte z wodą oraz preparaty miejscowe aplikowane na skórę.

Ibuprofen doustny – tabletki, kapsułki lub zawiesiny zawierające ibuprofen można zażywać z wodą. Po zażyciu tabletki ibuprofenu trafia ona do żołądka, gdzie zaczyna się rozpuszczać. W miarę rozpuszczania się tabletki uwalnia się ibuprofen. Następnie zostaje częściowo wchłonięty do krwiobiegu przez ścianę żołądka a reszta zostaje w jelicie. W ostatnich latach opracowano nowe rodzaje ibuprofenu. Dwa przykłady to ibuprofen z lizyną i sól sodowa ibuprofenu – są to sole ibuprofenu, które wchłaniają się do dwóch razy szybciej niż standardowy ibuprofen w postaci kwasu.

Po wchłonięciu do krwiobiegu ibuprofen zaczyna blokować uwalnianie prostaglandyn, co pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny.

Tabletki i kapsułki z ibuprofenem nie nadają się dla niemowląt i dzieci, dlatego dostępne są preparaty w formie zawiesiny dla dzieci. Ibuprofen w formie zawiesiny dla dzieci może być stosowany od ukończonego 3-ego miesiąca życia.

Ibuprofen stosowany miejscowo ma postać kremu lub żelu i aplikowany jest bezpośrednio na obolałe części ciała. Wchłaniany jest przez skórę, w miejscu występowania bólu. Jedną z zalet stosowania preparatu miejscowego jest to, że większość leku nie dociera do innych części ciała, takich jak żołądek, gdzie mogą powstawać skutki uboczne.

Do czego wykorzystywany jest ibuprofen?

W dawkach bez recepty ibuprofen stosowany jest do tymczasowego uśmierzania bólu i/lub stanu zapalnego w przypadku:

  • Bólu głowy (np. migreny, bóle napięciowe)
  • Bólu mięśni (np. naderwania i skręcenia, urazy sportowe)
  • Gorączki
  • Objawów przeziębienia i grypy
  • Bólu miesiączkowego
  • Bólu pleców
  • Bólu zębów
  • Bólu stawów (np. bóle artretyczne)
  • Bólu zatok

Ibuprofen a paracetamol: rodzaje leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe dostępne w sklepie spożywczym lub aptece można podzielić na dwie grupy:

  • te, które działają głównie w miejscu bólu oraz
  • te, które mają działać głównie ośrodkowo.

 

Ibuprofen, aspiryna i inne leki z grupy NLPZ działają głównie w miejscu bólu. Ze względu na taki tryb działania te rodzaje leków przeciwbólowych można nazwać lekami zapewniającymi ukierunkowaną ulgę w bólu.

Nikt nie wie dokładnie, jak działa paracetamol, ale uważa się, że działa on głównie ośrodkowo. Ma on niewielki lub zerowy wpływ na stan zapalny w miejscu bólu.

Jaka jest między nimi różnica? Ibuprofen a paracetamol:

 

 

 Ibuprofen

 Paracetamol

 

 

Rodzaj leku

 NLPZ

Lek o niewyjaśnionym do końca mechanizmie działania

 

 

Jak działa

Blokuje sygnały bólowe głównie w miejscu występowania bólu 

Przyjmuje się, że ma działać centralnie

 

 

Powszechne nazwy marek

 Nurofen, Ibuprom, Metafen

 Paracetamol, Panadol, Apap

 

 

Historia ibuprofenu

Ibuprofen został opracowany i odkryty w latach 50-tych przez zespół badawczy Boots Company w Wielkiej Brytanii (obecnie własność Reckitt Benckiser). Liderami zespołu byli Dr Stewart Adams i jego współpracownicy, John Nicholson i Colin Burrows.

Dzisiaj ibuprofen stosowany jest jako środek bez recepty przez miliony ludzi, aby uśmierzyć ból i gorączkę, i jest nadal powszechnie stosowany jako lek na receptę, aby uśmierzać ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów.

Czym jest NLPZ

NLPZ (skrót od niesteroidowe leki przeciwzapalne) pomagają uśmierzać ból i zmniejszać stan zapalny poprzez blokowanie wytwarzania wywołujących ból substancji chemicznych zwanych prostaglandynami.

Istnieje wiele rodzajów NLPZ dostępnych zarówno w sklepach jak i w aptekach. NLPZ bez recepty, które można dla siebie wybrać, obejmują aspirynę, diklofenak, naproksen i ibuprofen.

Inne, silniejsze NLPZ dostępne są na receptę.

Środki ostrożności

Ibuprofenu nie należy przyjmować:

  • Jeśli masz wrzody lub inne choroby żołądka, problemy z nerkami lub sercem.
    Czy ibuprofen powoduje problemy z żołądkiem?

  • Jeśli jesteś uczulony na ibuprofen, aspirynę lub inne leki przeciwzapalne. Jeśli występuje u Ciebie reakcja alergiczna, przerwij przyjmowanie ibuprofenu i natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

  • W pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że z zalecenia lekarza. Ibuprofenu nie należy w ogóle stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży.
    Czy mogę zażywać ibuprofen, będąc w ciąży?

Przedawkowanie ibuprofenu

Jeśli uważasz, że mogłeś zażyć zbyt dużą dawkę ibuprofenu (przedawkowanie), natychmiast skontaktuj się z lekarzem.


Zalecana maksymalna dobowa dawka ibuprofenu wynosi:

  • 1200mg/dziennie dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat
  • 6-9 lat: 600 mg/dobę
  • 9-12 lat: 800 mg/dobę

Skorzystaj z naszego kalkulatora dawki ibuprofenu, aby obliczyć właściwą dawkę dla młodszych dzieci. Nie należy przekraczać podanej dawki. Zasięgnij porady lekarskiej przed podaniem leku dzieciom poniżej 6-ego miesiąca życia. Nie podawaj dzieciom poniżej 3-ego miesiąca życia.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Żadna z informacji przedstawionych na niniejszych stronach internetowych nie służy stawianiu diagnozy ani przepisywaniu leków. W zakresie wszelkich kwestii związanych ze zdrowiem prosimy skontaktować się z lekarzem.  Jesteśmy zobowiązani do bezpiecznego przechowywania danych osobowych. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności.

Bibliografia:

  1. Rainsford KD. Inflammopharmacology2009; 17(6): 275–342.
  2. World Health Organization (WHO). WHO Model List of Essential Medicines. March 2010,16thed.
  3. Moore N et al. Clin Drug Invest 1999; 18(2): 89–90, funded by Boots Healthcare International (now owned by Reckitt Benckiser Plc).
  4. Beers MHet al. (eds). The Merck Manual of Medical Information. 2nd Home ed. Whitehouse Station: Merck Research Laboratories; 2003.
  5. Grosser Tet al. Chapter 34. In: Brunton LL, Chabner BA, Knollmann BC (eds). Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics. 12th ed.
  6. Analgesic Expert Group. Therapeutic Guidelines: Analgesic. Version 5. Melbourne: Therapeutic Guidelines Limited; 2007.
  7. Royal Society of Chemistry. Chemistry in your cupboard. Nurofen [Online], funded by Reckitt Benckiser.
  8. Therapeutic Goods Administration (TGA). OTC medicine monograph: ibuprofen for oral use. Version 1.0, September 2013.
  9. Therapeutic Goods Administration (TGA). Core paracetamol product information. December 2005.
  10. Nurofen 5% Gel. Summary of product characteristics (UK).
  11. Australian and New Zealand College of Anaesthetists and Faculty of Pain Medicine. Acute pain management: scientific evidence. Third edition 2010.
    MIMS Australia. Panadol.