PRODUKTY


ZĄBKOWANIE

Nigdy nie wiadomo jak długo potrwa wyrzynanie się zębów. U niektórych dzieci trwa to długo i jest bardzo bolesne, a u innych okres ząbkowania mija prawie niezauważalnie. Objawy ząbkowania często wyprzedzają pojawienie się zęba nawet o 2-3 miesiące.
Ząbkowaniu najczęściej towarzyszą objawy:
Ból
- z reguły dzieci cierpią najbardziej przy wyrzynaniu pierwszego ząbka. Wyrzynanie się zębów trzonowych również bywa bardzo bolesne. Dzieci są niespokojne i rozdrażnione. Ślinienie się
- wiele dzieci ślini się od 4 miesiąca życia. Ząbkowanie może wzmagać wydzielanie śliny, ale nie jest to objaw występujący u wszystkich ząbkujących dzieci.
Wysypka
- u dzieci, które ślinią się intensywnie, może pojawić się wysypka i suchość skóry na brodzie, wokół ust, a niekiedy nawet na całej buzi dziecka.
Bolące dziąsła
- ząbkujące dziecko gryzie wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego buzi. Najczęściej są to własne paluszki, palec mamy, gryzaki, zabawki. Przynosi ulgę swędzącym, czy bolącym dziąsłom.
Gorączka
- niekiedy niewysoka temperatura może towarzyszyć ząbkowaniu. Wynika ona z zapalenia dziąseł.
Biegunka
- dziecko może mieć luźniejsze stolce podczas ząbkowania.


Jak sobie radzić z dolegliwościami związanymi z ząbkowaniem dziecka?

Należy dać dziecku gryzak. Żucie i gryzienie gryzaka pomaga zębom przebić się przez dziąsła. Delikatny masaż dziąseł czystym palcem lub specjalną nasadką do masowania dziąseł może złagodzić ból, szczególnie przy jednoczesnym zastosowaniu żelu przeciwbólowego. Im dziecko jest starsze, tym ból i niepokój związany z ząbkowaniem odczuwany jest coraz silniej. Dzieciom powyżej 3 miesiąca życia szybką ulgę przyniesie doustny środek przeciwbólowy, taki jak np. zawiesina Nurofen dla dzieci (ibuprofen). Można podać dziecku schłodzone pokarmy np.: przetarte jabłko lub zimny jogurt (dzieci starsze). Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość.