Cztery główne rodzaje bólu głowy

Napięciowy ból głowy

Napięciowe bóle głowy to najczęstszy rodzaj bólu głowy, który dotyka aż 8 na 10 osób.

Jakie to uczucie?

Napięciowy ból głowy porównuje się zwykle do ciasnej opaski lub uczucia „ciągnięcia” wokół głowy. Ból generalnie utrzymuje się na stałym poziomie i nie pulsuje.

Co jest przyczyną?

Być może zaskoczy Cię to, że źródłem napięciowego bólu głowy są wrażliwe mięśnie szyi i głowy. Gdy pojawia się stres lub zmęczenie, mięśnie głowy i szyi stają się obolałe i wrażliwe. Z powodu napięcia tych mięśni ból przenosi się do głowy i odczuwasz go jako ból głowy.

Jakie czynniki sprzyjają jego wystąpieniu?

Stres, nieprawidłowa postawa, jasne światło i głośny hałas często wywołują napięciowe bóle głowy.

Migrenowe bóle głowy

Jakie to uczucie?

Ból migrenowy to pulsujący ból po jednej stronie głowy. Możesz odczuwać też mdłości i nadwrażliwość na światło, a nawet problemy ze wzrokiem, takie jak błyski światła lub zygzaki przed oczami.

Co jest przyczyną?

Nie do końca ustalono, co wywołuje migrenę, ale uważa się, że ta dolegliwość jest związana ze zwiększeniem dopływu krwi do głowy.

Jakie czynniki sprzyjają jej wystąpieniu?

Migrenę może wywołać jaskrawe światło, niektóre rodzaje żywności i zmiany hormonalne.

Klasterowe bóle głowy

Jakie to uczucie?

Nazwa klasterowych bóli głowy wywodzi się z tego, że napady występują w grupach, często praktycznie bez ostrzeżenia. Możesz poczuć nagły lub bardzo silny ból za okiem, a czasami po jednej stronie głowy.

Co jest przyczyną?

Nie wiadomo, co wywołuje klasterowe bóle głowy, ale uważa się, że ma to związek z podwzgórzem, „zegarem biologicznym” mózgu.

Jakie czynniki sprzyjają ich wystąpieniu?

Nie ma czynników, które jednoznacznie łączono by z klasterowymi bólami głowy, jakkolwiek uważa się, że alkohol może im sprzyjać.

Zatokowy ból głowy

Jakie to uczucie?

Zatokowe bóle głowy są odczuwane jako tępy, pulsujący ból z przodu głowy i twarzy. Możesz mieć uczucie ucisku lub pełności wokół oczu, policzków i czoła. Często pogarsza się podczas ruchu albo przy nachyleniu do przodu.

Co jest przyczyną?

Zatokowe bóle głowy wynikają z niedrożności i stanu zapalnego zatok – wypełnionych powietrzem przestrzeni wokół nosa, oczu i policzków.

Jakie czynniki sprzyjają ich wystąpieniu?

Alergie, katar sienny lub przeziębienie mogą wywołać zatokowy ból głowy.

Kiedy ból głowy jest powodem do niepokoju?

W większości przypadków ból głowy nie jest oznaką poważniejszej choroby. Warto jednak zgłosić się do lekarza, jeżeli:

  • ból wynika z urazu głowy
  • pojawią się problemy ze wzrokiem, na przykład niewyraźne widzenie
  • objawy bólu głowy staną się bardzo nasilone
  • bólowi głowy towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub wymioty.

Szybka ulga w bólu głowy

Jest wiele sposobów na złagodzenie bólu głowy. Pomocne może być ograniczenie stresu i unikanie typowych czynników sprzyjających bólowi głowy. Możesz też spróbować zastosować lek przeciwbólowe, takie jak leki Nurofen. Jeżeli potrzebujesz szybkiej ulgi w bólu, Nurofen Express Forte wchłania się trzy razy szybciej niż standardowy Nurofen.1