1. Grypa to cięższe przeziębienie

 NIEPRAWDA: objawy przeziębienia i grypy – takie jak kaszel, zatkany nos lub ból głowy – rzeczywiście mogą wydawać się identyczne, a przynajmniej bardzo podobne, ale to dwie zupełnie różne choroby. Niektóre leki na przeziębienie i grypę są odpowiednie w obu tych przypadkach, ponieważ łagodzą objawy tak samo, niezależnie od tego, czy chorujesz na przeziębienie czy grypę. Generalnie jednak objawy grypy są zwykle bardziej nasilone i trwają dłużej. Grypę wywołują wirusy inne niż te, które powodują przeziębienie – właśnie dlatego niektórych objawów zwykle nie obserwuje się przy przeziębieniu, na przykład nagłego wzrostu temperatury. Grypa wiąże się także z ryzykiem powikłań, które mogą być znacznie poważniejsze, na przykład u bardzo małych dzieci i osób starszych.

2. Grypę można leczyć antybiotykiem

NIEPRAWDA: antybiotyki są stosowane tylko do leczenia infekcji wywołanych przez bakterie, a przeziębienie i grypa to choroby wirusowe. Antybiotyki nie działają na wirusy, które wywołują przeziębienie lub grypę. Można stosować leki przeciwwirusowe do leczenia grypy, ale rutynowo nie podaje się ich większości pacjentów z grypą. Aby zmaksymalizować korzyści, trzeba je zastosować na wczesnym etapie choroby, a ponadto są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Generalnie przeziębienie i grypę leczy się poprzez łagodzenie objawów.

3. Osoby zdrowe i wysportowane nie łapią przeziębienia lub grypy

NIEPRAWDA: każdy – młody czy stary, z dobrą czy słabą kondycją – może zarazić się wirusem przeziębienia lub grypy. Analogicznie wszyscy możemy przekazać wirusa innym osobom. Faktem jest jednak, że osoby z pewnymi schorzeniami mogą być bardziej narażone na powikłania w razie zarażenia wirusem grypy. Jeżeli zatem zachorujesz na przeziębienie lub grypę, zawsze zadbaj o to, aby nie zarazić innych – należy kasłać i kichać w wewnętrzną stronę łokcia albo w chusteczki, szybko je wyrzucając. Myj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji rąk, zwłaszcza po kasłaniu lub kichaniu.

4. To tylko przeziębienie, można iść do pracy albo do szkoły

NIEPRAWDA: to ważne, aby ograniczyć kontakty z innymi osobami podczas choroby, nawet jeżeli „to tylko przeziębienie”. Przeziębienie i grypa rozprzestrzeniają się poprzez bliski kontakt z innymi. Dotyczy to szczególnie szkół, przedszkoli i żłobków, ponieważ układ odpornościowy dzieci nie jest w pełni rozwinięty, a ponadto dzieci mogą nie dbać wystarczająco o prawidłową higienę. Choroby wirusowe mogą mieć ciężki przebieg u niektórych osób, na przykład u małych dzieci, ludzi w podeszłym wieku lub kobiet w ciąży. Zostań w domu, aby nie zarażać innych.

5. Przeziębienie i grypę można złapać tylko poprzez oddychanie tym samym powietrzem, co osoba zarażona.

NIEPRAWDA: z pewnością faktem jest, że wirusy przeziębienia i grypy mogą przenosić się w powietrzu. Możesz się zarazić, gdy osoba zarażona jednym z tych wirusów kicha lub kaszle na Ciebie albo jest w pobliżu Ciebie. Ale te wirusy rozprzestrzeniają się nie tylko poprzez powietrze. Dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wirus, może też spowodować przeniesienie go na Twoje ręce. Taką powierzchnią może być na przykład telefon, klamka w drzwiach, klawiatura komputera albo zabawka dziecka. Wirus grypy może przetrwać 24-48 godzin na twardej powierzchni. Gdy znajdzie się na Twoich rękach, może trafić do Twojego organizmu po potarciu oczu albo dotknięciu nosa lub ust. Najważniejsza zasada to dokładne i częste mycie rąk w przypadku chorowania na przeziębienielub grype albo przebywania w miejscu, w którym choruje ktoś inny.

Mamy nadzieję, że to rozwiewa kilka „mitów” – ale jeżeli będziesz mieć wątpliwości, jak postąpić przy przeziębieniu lub grypie, zawsze skonsultuj się z lekarzem.