Sen

Kolejnym problemem, który może być powodem bólu głowy u nastolatka, jest niedobór snu. Nastolatki często siedzą do późna, oglądając telewizję lub rozmawiając z kolegami, ale odpowiednie wysypianie się jest bardzo ważne w tym wieku. Kiedy śpimy, nasze ciało może odpocząć, a nasz mózg sortuje wszystkie informacje, które zebrał w ciągu dnia. Gdy dziecko ma za mało snu, może pojawić się ból głowy. Ważne zatem, aby przesypiało rekomendowane minimum od ośmiu do dziesięciu godzin.

Jedzenie i napoje

Jedzenie i napoje to kolejna możliwa przyczyna bólu głowy u nastolatków. Niektóre składniki, takie jak glutaminian sodu (MSG) lub kofeina, to znane czynniki wpływające na większość osób i mogące także oddziaływać na samopoczucie młodego człowieka. Jednak wpływ czynników żywieniowych ma indywidualny charakter. Aby ustalić, jaki rodzaj żywności wywołuje bóle głowy u Twojego nastolatka, może przydać się prowadzenie dziennika jedzenia i picia, w którym dziecko zapisuje, co jadło przed wystąpieniem bólu głowy. Po kilku tygodniach zaczniesz zauważać powtarzalność tych samych rzeczy, które możesz wtedy wyeliminować z diety swojego dziecka.

Następną przyczyną bólu głowy jest pomijanie posiłków, ponieważ oznacza to spadek poziomu cukru we krwi.

Niewystarczająca podaż płynów i odwodnienie to możliwa przyczyna bólu głowy. Wypijanie odpowiednich ilości wody przez cały dzień jest bardzo ważne.

Można walczyć z bólem głowy u nastolatków, wprowadzając drobne zmiany w stylu życia, ale jeżeli ból głowy jednak się pojawi i Twoje dziecko potrzebuje ulgi w bólu, jedną z możliwości jest podanie leku przeciwbólowego, zawierającego paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli objawy nie ustępują, najlepiej zasięgnąć porady medycznej u lekarza.